ביטול העלאת מס ההכנסה לא תועיל לשכבות החלשות

בתחילת השבוע התבשרנו על ההחלטה של שר האוצר, יאיר לפיד, לבטל את ההעלאה המתוכננת במס ההכנסה. כזכור, ב-1 בינואר היה אמורה להיכנס לתוקף ההעלאה בשיעור מס ההכנסה בכל מדרגות המס. הידיעות בנושא פורסמו בכל כלי התקשורת, ובהם ynet.

הובא על ידי צוות פתחון לב, בניהולו של ניסים ציוני

masלפיד כינס מסיבת עיתונאים והודיע בחגיגיות על ביטול ההעלאה, לאחר שלדבריו גביית המיסים הייתה גבוהה מהתחזיות. לפיד ציין כי השינויים שבוצעו בתקופת כהונתו, הביאו לאפשרות לבטל את ההעלאה המתוכננת. הוא הסביר שהמטרה היא הקלה על החיים של אנשי מעמד הביניים הישראלי.

לטענת לפיד, מעמד הביניים הוא זה שמניע את הכלכלה בישראל ומביא את הצמיחה למשק, מבלי לקבל בחזרה מספיק. "מעמד הביניים לא גומר את החודש", הוא הסביר.

מה "ירוויח" הציבור? ניסים ציוני עם התשובות

מס ההכנסה היה אמור לעלות באחוז אחד, לכל המשתכרים בין 5,280 ש"ח ל-14,000 ש"ח. אלו המרוויחים בין 14 אלף ל-20 אלף ש"ח, מס ההכנסה שלהם היה אמור לעלות ב-1.4 אחוז. המרוויחים מעל 20 אלף ש"ח היו אמורים לשלם עוד שני אחוזי מס.

כאשר מביטים על העובדים החלשים יותר במשק, אלו שמרוויחים עד 5,280 ש"ח בחודש, אלו "יזכו" לחיסכון של עשרה ש"ח בלבד על כל 1,000 ש"ח של הכנסה. במילים אחרות, המקסימום שיוכלו עובדים אלו "להרוויח" מביטול העלאת המיסים הוא 52.8 ש"ח בחודש. האם זו הבשורה עבור המשפחות הנמצאות במעגל העוני?

mas2

מתוך ynet – ניסים ציוני

ברור שמדובר בלעג לרש עבור משפחות עובדות הנמצאות מתחת לקו העוני. זה אפילו לא מספק כעלה תאנה. באופן כללי, כל מהלך שהוא נקודתי ואינו חלק מתכנית אב גדולה, לא יעשה את העבודה. אנו בפתחון לב, בניהולו של ניסים ציוני, מנסים במהלך פעילותנו להעלות את הצורך בתכנית אב מקיפה וגדולה למיגור העוני בישראל. במקרה זה, גם אם היו מוטלים מיסים גבוהים יותר על בעלי משכורות גבוהות ומס ההכנסה לשכבות החלשות היה קטן, היה מדובר במהלך נקודתי ולא יותר.

מה ניתן לעשות?

אנו בפתחון לב, שייסד ניסים ציוני, מעריכים שביטול המיסוי לחלוטין על מוצרי מזון בסיסיים למשל, יכול להוות פתרון כלשהו לבעיה. כך, יוקל לשכבות החלשות בחייהם היומיומיים. עם זאת, כפי שציינו, יש צורך בתכנית כוללת שתגדיר יעדים מדידים למיגור העוני.

ארגון פתחון לב, בניהולו של ניסים ציוני, מסייע לאלפי משפחות בחלוקת חבילות מזון, באמצעות מרכזי הסיוע בראשון לציון ובכרמיאל. ניסים ציוני שייסד את הארגון, נפגש עם שרים וחברי כנסת במטרה לגבש תכנית כוללת לטיפול בעוני במדינה.

 
פורסם בקטגוריה משפחות נזקקות, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *