היעד הרשמי לצמצום העוני שקבעה הממשלה

עקב ממצאים קשים המעידים על עוני בקרב כ-20% מהאזרחים ומעל 30% מהילדים במדינת ישראל, החליטה הממשלה להקים ועדה מיוחדת לטיפול בנושא. הוועדה למלחמה בעוני אשר מונתה על ידי שר הרווחה נועדה להגדיר את תופעת העוני בישראל, לגבש תכנית לאומית לצמצום העוני במדינה ולהגישה בתוך שלושה חודשים לאישור הממשלה.

הכתוב מאת צוות פתחון לב, המנוהל ע"י ניסים ציוני

הגדרת העוני בישראל

אחד מיעדיה החשובים של הוועדה למלחמה בעוני, הנו הגדרה מחדש של מושג העוני בישראל באופן נרחב ומדויק יותר. כך תוגדר בין היתר ההכנסה מינימלית הנחוצה למשק בית על מנת להתקיים בכבוד. יש לציין כי לצורך מטרה זו תורחב הגדרת עוני מעבר למובן הכלכלי. לדוגמא, עוני של ילד יכול להימדד לא רק מבחינת מחסור באוכל, אלא גם במחסור בפעילויות חברתיות ותרבותיות.

גיבוש תכנית לאומית למאבק בעוני

הכותרת מ-ynet על פעילות הוועדה

הכותרת מ-ynet על פעילות ההכותרת מ-ynet על פעילות הוועדהוועדה

יעדה המרכזי של הוועדה למלחמה בעוני הנו גיבוש תכנית לאומית לפתרון ממדי העוני ועומקם בישראל. מדובר באחת המטרות של ארגון פתחון לב המנוהל על ידי ניסים ציוני, ואנו מקווים כי היא תצא אל הפועל בהקדם. התכנית מתייחסת באופן רחב לכל היבטי החיים, ומתוך בחינת כל הגופים והמערכות הפועלים לרווחת הציבור.

לצורך מטרה זו אישר עד כה משרד האוצר תקציב של 200 מיליון שקלים, אשר נועדו להקמת תכנית ביטחון תזונתי וביצוע מהלכים לצמצום העוני. יעדי הוועדה הנם להפחית בתוך עשור את שיעור העוני בישראל מ-20% ל-11.5%, וליישר קו עם הממוצע של מדינות ה-OECD. מסתמן כי עמדת הממשלה באשר להשגת יעדים אלו אינה דוגלת בהכרח בהגדלת קצבאות, אלא בהגדלת הכנסות מעבודה, בשיפור החינוך ובהוספת שירותים לשכבות הנזקקות. אנו בארגון פתחון לב שייסד ניסים ציוני, עדים דווקא לצמיחה באחוז המשפחות העובדות הנמצאות מתחת לקו העוני, שחלה בשנים האחרונות.

תכנית ביטחון תזונתי

החל משנת 2014 וכחלק מהמאבק בעוני, אישרה הממשלה הפעלת תכנית מיוחדת לביטחון תזונתי שמיועדת עבור אוכלוסיות חלשות הסובלות מעוני ומרעב. תכנית זו תספק ארוחות חמות בבית הספר ותסייע לארגון מצרכי יסוד וארוחות לנזקקים.

תכניות ממשלה בעבר למלחמה בעוני

חשוב לדעת כי אין זו בפעם הראשונה שממשלת ישראל ממנה ועדות למלחמה בעוני. דוגמאות בולטות לכך הן הוועדה משנת 2005 ברשות יוסי בכר ותכנית טרכטנברג משנת 2007, שאושרו על ידי הממשלה, אך מעולם לא יושמו. כמו כן, בשנת 2008 הוגשה המלצה לתכנית בטחון תזונתי, שאף היא לא יצאה לפועל כמתוכנן. לכן, על הוועדה הנוכחית להגדיר ולטפל בקשת רחבה של נושאים, בעוד עיניים רבות נשואות אל מסקנותיה ואל נכונות הממשלה ליישמן.

ניסים ציוני הנו מנכ"ל ארגון פתחון לב המסייע למשפחות נזקקות באמצעות שני מרכזי סיוע באופן שוטף. מרכזי הסיוע נמצאים בראשון לציון ובכרמיאל.

 
פורסם בקטגוריה משפחות נזקקות, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *