המציאות הקשה שבה חיים קשישים רבים בישראל

מצוקת העוני בישראל היא ללא ספק בעיה כלל חברתית המשפיעה על משפחות, ילדים והורים חד הוריים, ומתבטאת בצורה החריפה ביותר במצב הקשישים בארץ. לכך עדים גם אנשי פתחון לב, בניהולו של ניסים ציוני. על פי ממצאי דו"ח העוני לשנת 2013, שיעור העוני בקרב קשישים בישראל הם מהגבוהים ביותר בין המדינות המפותחות. כ-21% מקרב הקשישים, שהם יותר מחמישית מכלל הקשישים במדינה, חיים מתחת לקו העוני, על פי הכנסתם הפנויה שממנה מקזזים תשלומי מיסים ישירים וביטוח לאומי.

הכי הרבה קשישים עניים בעולם המפותח

ניסים ציוני

ניסים ציוני – על עוני בקרב קשישים (ponsulak)

ניסים ציוני מדגיש נתון שממחיש את המצב: מבין מדינות ה-OECD, ישראל היא המדינה עם האוכלוסייה הקטנה ביותר מעל גיל 65, ומנגד שיעור העוני בקרב הקשישים בהתאם להכנסות פנויות הוא הגבוה ביותר. במרבית המדינות המפותחות, שיעור העוני בקרב קשישים עומד על 3.5%, בעוד שבישראל הוא עומד על 21%.

מעבר לכך, מחקרים מצביעים כי מצבם של הקשה של הקשישים בארץ אינו חדש, וקיים כבר מעל לחמש שנים. הסיבה העיקרית לפערים אלו, לדעת ניסים ציוני, מקורה בגישה ובהתנהלות נכונה יותר של מדיניות רווחה ומיסוי במדינות המפותחות, שתורמות לשיפור הסיוע לקשישים ולצמצום העוני בקרבם ב-80%.

הסיבה לעוני בקרב קשישי ישראל

על פי נתוני הביטוח הלאומי, מציין ניסים ציוני, הסיבה העיקרית למצבם המדאיג של הקשישים בארץ נעוצה בקצבאות שהם מקבלים מהמדינה לצורך קיומם, אשר מכסות רק חצי מהוצאותיהם הבסיסיות שנחוצות לשם חיים בתנאים מספקים ובכבוד. המצב הזה נוצר בין היתר עקב מיעוט הקשישים בישראל וחוסר ליכודם, ומתבטא בהשפעה הפוליטית המועטה שלהם וביכולתם לדרוש שיניים במדיניות הרווחה של הממשלה.

מצבם הקשה של הקשישים בישראל

כרבע מהאוכלוסייה המבוגרת בישראל, שברובה לא יכולה לעבוד מפאת הגיל ואין לה הסדרים פנסיוניים אחרים, תלויה לחלוטין בסיוע ממשלתי על מנת לשמור על רמת חיים נאותה, מסביר ניסים ציוני. הממשלה מצידה לא מצליחה לספק את הצרכים הבסיסיים הללו. מדובר בעשרות אלפי קשישים בני 65 ומעלה המקבלים מדי חודש קצבה מקסימלית של 2,700 שקלים, כ-20% מהשכר הממוצע במשק, שאיתה מטבע הדברים הם אינם מצליחים לגמור את החודש וחיים בעוני מביש. הקשישים האלו, שרבים מהם סובלים מבעיות בריאותיות, מוצאים את עצמם מוותרים על רכישת תרופות יקרות שאינן בסל הבריאות, מקבלים אוכל ובגדים מעמותות ומתקשים בתשלומי המיסים השונים. מציאות זו לא מכבדת את קשישי המדינה ובהחלט דורשת שינוי.

ארגון פתחון לב בניהול ניסים ציוני הוקם בשנת 1998 מתוך מטרה לסייע לקשישים, אך עד מהרה החל לסייע למשפחות נזקקות וכיום הוא מחלק כ-4,000 סלי מזון בכל חודש. בימים אלה ארגון פתחון לב מקיים מבצע לגיוס ערכות חורף לקשישים. לפרטים והשתתפות לחצו כאן.

 
פורסם בקטגוריה אוכלוסייה מבוגרת, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *