העשירון העליון מרוויח פי 22 מהעשירון התחתון

ב-ynet פורסמה לאחרונה כתבה ובה נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אודות השכר החציוני מול השכר הממוצע במשק. מהנתונים עולה פער גדול מאוד בין רמת השכר הממוצע לרמת השכר החציוני.

צוות פתחון לב בניהולו של ניסים ציוני

asironבשנה שעברה, על פי הלמ"ס, הייתה ההכנסה החציונית לחודש של אדם שכיר 6,541 ש"ח. לעומת זאת, ההכנסה הממוצעת עמדה על 9,149 ש"ח. למעשה, השכר החציוני היווה 71 אחוזים מהשכר הממוצע.

אנו בפתחון לב בניהולו של ניסים ציוני, כבר הזכרנו בעבר את הקושי הגדול של משפחה ובה שני ילדים להתנהל עם סכום של 6,401 ש"ח בחודש, שמגדיר אותה "לא ענייה". למעשה, מהנתונים עולה כי חצי מהאוכלוסייה מרוויחה פחות מ-6,541 ש"ח – ולכן המציאות לא מעודדת במיוחד.

הקושי בעשירונים התחתונים

עוד מתברר מהנתונים שההכנסה הממוצעת ברוטו בחודש בעשירון התחתון, קטנה פי 22 מאשר ההכנסה הממוצעת בעשירון העליון. אין ספק שמדובר בפער עצום בין העשירונים שמדגיש ומחדד את הקושי עבור האנשים הנמצאים בעשירונים התחתונים, להתמודד עם הוצאות שוטפות בסיסיות. נקודת מבט זו מראה עד כמה חמורים נתוני העוני, כפי שארגון פתחון לב בניהול ניסים ציוני טוען.

מתוך הנתונים של הלמ"ס שפורסמו ב-ynet

מתוך הנתונים של הלמ"ס שפורסמו ב-ynet

נתוני הלמ"ס חושפים גם פערים גדולים בהכנסות כשמדובר בהבדלים בין נשים לגברים. בעוד גבר שכיר הרוויח בממוצע בשנה החולפת כמעט 11,000 ש"ח, אישה שכירה הרוויחה 7,244 ש"ח. גם בשכר החציוני ניתן לראות הבדלים ניכרים בין גברים לנשים.

ניסים ציוני, מנכ"ל פתחון לב, ייסד את הארגון בשנת 1998. הארגון מסייע לנזקקים ובמסגרת פעילותו מחולקים כ-4,000 סלי מזון למשפחות מדי חודש. 

 
פורסם בקטגוריה נתוני העוני, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *