הקשיים העומדים בפני משפחות ברוכות ילדים

אין ספק כי הילדים במשפחות ברוכות ילדים מכניסים עניין רב לחיי המשפחה וממלאים אותם באושר. אולם, לצד כל היתרונות, קיים קושי רב בגידול אצל משפחות ברוכות ילדים, כמו מציאת עבודה הולמת, מקום מגורים ראוי, בילוי זמן איכות עם המשפחה וכמובן הקושי הכלכלי העצום. מהם הגורמים האחראים לקושי הכלכלי וכיצד הם משפיעים האחד על השני?

מאת ניסים ציוני, מנכ"ל פתחון לב

דירה גדולה ומשכורת נמוכה

ניסים ציוני - משפחות מרובות ילדיםמשפחות ברוכות ילדים זקוקות הן לדירה שתספק מרחב מחייה ראוי ליושבי הבית, והן להכנסה כלכלית גבוהה. מנגד, הורים למשפחות בעלות מספר רב של ילדים, נתקלים בקושי: האם ניתן להחזיק במשרה מלאה כאשר עליהם להקדיש את מרצם לגידול הילדים?

בעוד שהורים למשפחות קטנות ומבוססות יכולים לרכוש שירותי שמרטפות, או להיעזר במשפחה וחברים, הורים למשפחות ברוכות ילדים לא יכולים להרשות זאת לעצמן. לכן, בחלק ניכר מהפעמים, נגלה כי במשפחות אלו רק הורה אחד עובד במשרה מלאה, בעוד ההורה השני לא עובד כלל, או עובד בחצי משרה, מה שמאפשר לו להקדיש את זמנו לגידול הילדים, לעסוק בעבודות הבית וכמובן, לחסוך את ההוצאה הכלכלית הכרוכה בשמרטפות. הכנסותיה של משפחה ברוכת ילדים הן מראש נמוכות יותר, ולכן המשפחה נאלצת להסתפק במרחב קטן ממה שראוי שיהיה לה, מה שמעמיס על קשיי ההתמודדות.

ומה עם גנים, כלכלה והוצאות שוטפות?

מלבד בעיית הדיור מול ההכנסות הנמוכות, משפחות ברוכות ילדים מתמודדות עם הוצאות כלכליות לא פשוטות, כמו תשלומים עבור גנים, בתי ספר, אוכל, לבוש, מוצרי צריכה שונים וכדומה. הוצאות עבור גני ילדים יכולות להגיע לסכומים של עד אלפי שקלים בחודש, ואם מדובר ביותר מילד אחד, ההוצאה עולה בהתאם. גם בגזרת בית הספר, למרות שנחקק חוק חינוך חינם, ישנן תוספות של ספרי לימוד, צהרונים למיניהם ושירותי הסעות.

בנוסף, במיוחד לאור העלייה החדה בהוצאות המחייה, הורים למשפחות ברוכות ילדים צריכים להוציא אלפי שקלים בכל חודש על מזון, ביגוד ומוצרי רחצה. אך למרות שהתנאים לגידול משפחות גדולות בישראל הם לא אידיאליים, ניתן למצוא פתרונות כמו רכישת מוצרים מיד שנייה, להעניק את בגדיו של אח גדול יותר לקטן ולהשתמש במיטות קומתיים אשר יכולות להעניק מרחב פרטי לילדים.

לעתים, משפחות ברוכות ילדים לא מצליחות להתמודד עם הקשיים העומדים בפניהן, ונאלצות לפנות לקבלת סיוע בתחומים שונים, ובין היתר במזון. ארגון פתחון לב מסייע בכל חודש למשפחות רבות באמצעות חלוקת סלי מזון, בניסיון להקל עליהן את ההתמודדות עם הקשיים הרבים.

ניסים ציוני הוא מייסד ומנכ"ל ארגון פתחון לב, המעניק סיוע לנזקקים בחלוקת מזון, ביגוד והנעלה באמצעות מרכזי הסיוע.

 
פורסם בקטגוריה משפחות נזקקות, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *