השפעת מחירי הדיור והשכירות הגבוהים על משפחות עניות

בעשור האחרון חלה עלייה מתמדת במחירי הדירות ובשכר הדירה בישראל, ולתופעה זו השלכות קשות על משפחות החיות מתחת לקו העוני. משפחות אלה נדרשות להתמודד עם עלויות חודשיות שוטפות של משכנתא או שכר דירה, וזאת על חשבון מוצרי צריכה בסיסיים כמו ביגוד, מזון וחינוך.

צוות פתחון לב, בניהול ניסים ציוני

מעבר לכך, משפחות רבות שאינן מסוגלות לעמוד בעלויות המגורים הגבוהות, יורדות מתחת לקו העוני ונסחפות לתוך מעגל של קושי קיומי יומיומי ממנו קשה להיחלץ. חלק מהמשפחות המגיעות למצב זה, נתמכות על ידינו בפתחון לב, ארגון שהוקם על ידי ניסים ציוני ומפעיל בין היתר מרכזי סיוע.

עליית מחירי הדירות בארץ

z5בשנים האחרונות הגיע היחס שבין מחירי הדירות לשכר במשק לשיאים חדשים. הדבר נכון במיוחד באזור המרכז, בו קיים חוסר תמידי בדיור, כשמנגד הורדת הריביות והמיסים הפכה את השקעת הנדל"ן לנתיב משתלם עבור רבים. מצב זה הוביל לעלייה מטאורית במחירי הנכסים באזור מרכז והשפיע על המחירים בכל רחבי הארץ. נכון לשנה החולפת, רכישת דירה הייתה שוות ערך ל-138 משכורות חודשיות ממוצעות, מה שהרחיק עוד יותר את חלום הדירה בקרב אוכלוסיות חלשות, שמשכורותיהן נמוכות בהרבה מהממוצע.

השפעת מחירי הדירות על משפחות עניות

מחירי הדירות בישראל הם מהגבוהים בעולם, כך שמשפחה ממוצעת המעוניינת לרכוש דירה ראשונה ללא הון עצמי ובעזרת משכנתא נדרשת לממנה במשך עשורים רבים. יתר על כן, מכיוון שהעלות החודשית של משכנתא מסתכמת באלפי שקלים, משפחה המצויה מתחת לקו העוני ומשתכרת פחות מ- 6,000 שקלים, כלל אינה יכולה להרשות לעצמה לרכוש דירה.

מאידך, הוצאות שכר הדירה הגבוהות עומדות אף הן על אלפי שקלים בחודש באזורים מרכזיים, ומאלצות משפחות עניות לגור בשכונות ובאזורי מצוקה מרוחקים. מצב זה מוביל להיבדלותן של אוכלוסיות חלשות מכלל האוכלוסייה, מה שמונע את השתלבותן, מגדיל את הפערים החברתיים, ומקטין את הסיכוי לצאת ממעגל העוני.

הגדלת הפערים בחברה

השפעת עליית מחירי הדירות על השכבות החלשות, והגדלת אי השוויון בחברה, ניכרים בעובדה שמעל ל-80% מהמשתייכים לעשירון העליון הנם בעלי דירה. נתון זה גדול פי שניים מהמצב בעשירון התחתון, שעומד על כ-40% בעלי דירה. מנגד, מעל ל-50% ממשקי הבית בעשירון התחתון חיים בשכירות, לעומת 13% בלבד בעשירון העליון.

מגורים בשכר דירה של המעמד התחתון

עקב עליית מחירי הדירות, מרבית המשפחות העניות בישראל גרות בשכירות, וכך יורד נטל הוצאות הדירה מ- 56% בעת רכישת דירה ל- 30% בעת השכרה. בתוך כך, מרבית הדירות הנשכרות על ידי משפחות עניות קטן בדרך כלל בחדר אחד, לעומת דירות הנרכשות על ידי עשירון זה.

 
פורסם בקטגוריה משפחות נזקקות, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *