ילדי ישראל: נתונים על תמונת המצב העגומה

הדו"ח השנתי של המועצה לשלום הילד פורסם בתחילת השבוע וחשף מציאות עגומה שבה חיים ילדים רבים בישראל. בין הבעיות שהוזכרו בדו"ח – עוני ופערים גדולים מאוד, מצוקה, התעללות ועוד. כמו כן, נטען בדו"ח שבעיות אלה לא זוכות למענה הולם מצד הרשויות. כתבה נרחבת בנושא פורסמה ב-ynet.

הובא על ידי פתחון לב בניהול ניסים ציוני

ony"כל ילד שלישי במדינת ישראל הוא עני", זו אחת הכותרות הגדולות שעלתה מנתוני הדו"ח לשנת 2013. כ-885 אלף ילדים מתוך 2.6 מיליון ילדים בישראל חיו בעוני בשנת 2012. מדובר ב-33.7 אחוזים. הנתון הכואב במיוחד הוא שאחוז הילדים העניים צמח בשלושת העשורים האחרונים באופן דרסטי – מ-8.1 אחוזים ב-1980 לנתון הנוכחי. אנו בפתחון לב, ארגון המנוהל על ידי ניסים ציוני, מתריעים חדשות לבקרים על המצב הקשה של משפחות רבות ובכללן משפחות בעלות ילדים קטנים.

מהנתונים עולה עוד שרק משנת 1998 עד 2012, גדל מספר הילדים העניים ביותר מ-60 אחוזים. אם ב-2000 נחלצו 10.5 אחוזים מהילדים מהעוני בגלל תשלומי ההעברה, ב-2012 רק 5.3 אחוזים מתוכם נחלצו מהעוני. בכתבה צוין באופן נחרץ שמאז שנת 2000 הייתה בולטת מאוד השחיקה ביכולת של תשלומי המיסים וההעברה לצמצם את ממדי העוני – וזאת בגלל הקיצוץ בקצבאות.

בנוסף עולה כי אחוז הילדים שציינו שהם לא אוכלים ארוחת בוקר בימות השבוע, עומד על 26% בשנת 2011. מדובר באחוז גבוה מאוד, למרות העובדה שמדובר בירידה מ-34 אחוזים בשנת 2002. בעבר כבר ציינו את החשיבות של ביטחון תזונתי עבור תלמידים וראינו כי החשיבות שלו גבוהה מאוד.

קשר בין מצב כלכלי לבין זכאות לבגרות

מהדו"ח עולה עוד כי למעלה מ-50 אחוז מהנערים בני ה-17 במדינה לא זכאים לתעודת בגרות. ככל שהדירוג הכלכלי-חברתי של היישוב גבוה יותר, כך אחוז הזכאים לתעודת בגרות גבוה יותר. ארגון פתחון לב, שהוקם על ידי ניסים ציוני, מודע לבעיות אלה ולהשלכות שלהן, ולכן מפעיל את המפעל החינוכי "לגעת באופק", שנועד לממש את הפוטנציאל הטמון בתלמידים חסרי יכולת כלכלית לממשו.

במסגרת הרצון להניע את הממשלה לכיוון תכנית מקיפה למיגור העוני, מקיים מנכ"ל פתחון לב ניסים ציוני פגישות עם שרים, מנהיגי מפלגות וחברי כנסת.

 
פורסם בקטגוריה נתוני העוני, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *