ישראל 2013: קשישים רבים מתקשים לעבור את החורף

הסערה האחרונה והקשה שפקדה את ישראל, העלתה לכותרות באופן טבעי את האוכלוסיות החלשות שמתקשות להתמודד עם השלכות החורף – ובהן הקור העז. אנו בארגון פתחון לב, אותו מנהל ניסים ציוני, מודעים לבעיה ומנסים לסייע ככל שניתן, על מנת שקשישים רבים יוכלו לעבור את החורף בשלום.

מאת צוות פתחון לב, בניהולו של ניסים ציוני

הנתונים לא מעודדים: הקרן לידידות מצאה שאחד מכל חמישה קשישים בישראל מוותר על חימום הבית בעונת החורף, בשל קושי כלכלי. לסטטיסטיקה הלא מעודדת הזו נוסף הדו"ח של מרכז טאוב שפורסם לפני מספר שבועות, לפיו הקשישים בישראל הם העניים ביותר בעולם המפותח, בפער ניכר מהמדינות האחרות. על פי הדו"ח, כ-21 אחוזים מאוכלוסיית הקשישים בישראל מתחת לקו העוני.

korהבעיה הקשה שמתרחשת מתחת לאפנו, גם מסוכנת מאוד. קשישים נמצאים בקבוצת סיכון עיקרית לפגיעות קור, ועלולים לסבול מאובדן הכרה, רעד, דופק חלש או לא סדיר, שינויים בצבע העור וירידה בשיקול הדעת. לכן, יש לדאוג לשמור תמיד על חום הגוף של קשישים, בין אם על ידי אמצעי חימום המחוברים לחשמל או לגז, או על ידי שמיכות ובגדים.

בישראל של שנת 2013, נמצאים קשישים רבים במצב עוני, והם מצויים בדילמה – האם לחמם את הבית בימי הקור או לוותר על כך, לטובת מזון או תרופות. במציאות הנוכחית, כאשר קשישים רבים מתקיימים מקצבת הזקנה הדלה, ברור שישנה בעיה חמורה שלא זוכה לטיפול על ידי הממשלה. ב-ynet פורסמה כתבה בנושא, ובה הוצגו מספר קשישים המתקשים לשרוד כשעליהם לבחור בין תשלומים בסיסיים לבין חימום הבית. במקרה שכזה, גם אם קיים ברשותם אמצעי חימום כמו מזגן, מפזר חום או תנור, הם מוותרים על כך בשל עלויות החשמל הגבוהות.

"חורף חם לקשיש" מבית פתחון לב

ארגון פתחון לב, בניהולו של ניסים ציוני, יוצא בפרויקט "חורף חם לקשיש", שמטרתו לסייע עד כמה שניתן לקשישים רבים לעבור את החורף בשלום. אנו מזמינים את הציבור הרחב ליצור איתנו קשר אם באפשרותו לתרום תנורים ושמיכות לטובת אוכלוסיית הקשישים. תושבי המרכז מוזמנים לפנות בטלפון 03-9512755 ותושבי הצפון בטלפון 04-9985661. בעזרת תרומות אלה, אנו נוכל להעניק להם ערכת חורף שבה שמיכה, תנור חימום, ביגוד מחמם ומרקים נמסים.

ארגון פתחון לב נוסד ב-1998 על ידי ניסים ציוני, ונועד לסייע לאוכלוסיות חלשות בישראל. עיקר הפעילות של הארגון מתמקדת בשני מרכזי הסיוע בראשון לציון ובכרמיאל.

 
פורסם בקטגוריה פעילות הארגון, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *