ממדי האי שוויון בישראל בשנים האחרונות

על פי נתונים ומחקרים בתחומי אי השוויון ושיעורי העוני, הפערים במדינת ישראל בשנים האחרונות הם מהגבוהים במדינות המערב. זאת לאחר שנים רבות בהן נחשבה ישראל למדינה בעלת פערים חברתיים וכלכליים מהנמוכים בעולם המערבי.

נכתב ע"י פתחון לב, בניהול ניסים ציוני

מצב זה של אי שוויון כלכלי משפיע על כלל החברה ומשנה בין היתר את נתוני הפשיעה, הבריאות והחינוך. על כך אנו בפתחון לב בניהולו של ניסים ציוני מתריעים בפני הממשלה זמן רב. יש לציין כי נתונים אלה עדיין היו מהגבוהים במערב, גם אם מוציאים מהמשוואה אוכלוסיות המוגדרות "חלשות" כמו ערבים וחרדים.

מדדים לאי שוויון

מרכז הסיוע של פתחון לב בראשון לציון

מרכז הסיוע של פתחון לב בראשון לציון

אי שוויון נמדד באמצעות שלושה מדדים עיקריים:

  • מדד ג'יני – מודד את חוסר השוויון בהתפלגות ההכנסות בחברה על רבדיה השונים, המחולקים לרוב לעשירונים. מדד זה עומד בישראל על 0.378 וממקם אותה במקום לא מחמיא, כמדינה השנייה מבחינת אי השוויון במדינות המערב. זאת כאשר ההכנסה הממוצעת של העשירון העליון גדולה פי 14 מזה של העשירון התחתון, לעומת הממוצע במדינות המערב שעומד על פי 9. כמו כן, נתונים אלו מצביעים על ירידה ממוצעת של אחוז אחד בשיעור ההכנסה של העשירון התחתון, לעומת עלייה ממוצעת של 2.45% בהכנסות העשירון העליון.
  • אי שוויון בהוצאות – משקי בית המשתייכים לעשירון העליון בישראל מוציאים פי שניים בהשוואה להוצאות העשירון הממוצע, ופי ארבעה מהתחתון. כמו כן, בעוד ש-60% מהוצאות העשירון התחתון מיועדות לתצרוכת בסיסית כמו דיור, מזון ובריאות, העשירון העליון מוציא על תצרוכת זו רק 36% מהכנסותיו, והרבה יותר כסף על פנאי, מוצרי מותרות, תרבות וחינוך. פתחון לב, המנוהל על ידי ניסים ציוני, מסייע למשפחות נזקקות השייכות לעשירונים הנמוכים בהתמודדות עם הוצאות בסיסיות.
  • מדד העוני – שיעור העוני במדינת ישראל עומד על 19.4% על פי דו"ח העוני האחרון. מדובר בירידה מזערית לעומת השנה הקודמת, שבה שיעור העוני היה הגבוה מבין כל 34 מדינות ה-OECD. יש לצפות שגם השנה יהיה הנתון בין הגבוהים בין מדינות המערב. נתון זה מעיד באופן בולט על גודל הפער החברתי במדינה.

שינוי עשירון הכנסה בישראל

מחקרים מעידים על העובדה כי מידת השינוי במעמד החברתי ומעבר ביו עשירונים בישראל, הנו הנמוך במדינות המערב. כך לדוגמא, 80% מהאנשים שנולדו בישראל בעשירונים הנמוכים לא יצליחו לצאת לשנות את מצבם, בעוד ש- 90% מהנולדים לעשירונים הגבוהים יישארו במעמד כלכלי איתן כל חייהם. מצב זה מעיד על חברה בה חופש ההזדמנויות לשינוי מוגבל, ועל כך שהעדפת כוח עבודה הנה פעמים רבות תוצר של מעמד חברתי וקרבה, ולאו דווקא כישורים ויכולות.

ניסים ציוני הנו מנכ"ל פתחון לב, ארגון שהוקם ב-1998 ומאז מסייע לאלפי משפחות נזקקות ומפעיל מתנדבים רבים.

 
פורסם בקטגוריה נתוני העוני, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *