עוני בקרב ילדים – ישראל מול מדינות ה-OECD

על פי נתוני ה-OECD, שיעור העוני בקרב ילדים במדינת ישראל הוא מהגבוהים ביותר ביחס לשאר מדינות הארגון. לדעת חוקרים, לפי ניסים ציוני תופעה זו נובעת בעיקר מחוסר השוויון שבין אוכלוסיות חלשות לחזקות במדינות מפותחות. כמו כן, מסתמנת הסלמה ברורה בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את העולם, וממשיך להתקיים עקב מדיניות של משמעת תקציבית הפוגעת בעיקר בשכבות החלשות.

צוות פתחון לב – בניהול ניסים ציוני

מהו ה-OECD?

נתוני עוני בהשוואה למדינות OECD - מתוך הארץ

ניסים ציוני – נתוני עוני בהשוואה למדינות OECD – מתוך הארץ

OECD הוא ארגון בינלאומי ובו 34 מדינות מפותחות ודמוקרטיות מכל רחבי העולם. מקורו בארגון אירופי שהוקם לאחר מלחמת העולם השנייה. הארגון שם למטרה לעודד שיתוף פעולה ופיתוח כלכלי. הארגון עורך מדדים והשוואות בין מדינות המבוססים על מחקרים ונתונים סטטיסטיים בתחומים שונים, כמו פשיעה, לימודים אקדמיים ותחומי תעסוקה. אחד מהמדדים האלו הוא מדד העוני בקרב האוכלוסייה והילדים, הנמדד באחוזים ובהשוואה למדינות אחרות בארגון.

שיעור העוני בקרב ילדים בישראל

נתונים עדכניים של ה-OECD מצביעים על העובדה כי ישראל סובלת משיעור העוני הגבוה ביותר בכל מדינות הארגון. שיעור זה עומד על כ-30% מתוך כלל האוכלוסייה. ומדובר בממוצע הגבוה פי שניים מהמצב במדינות אירופה. כמו כן, העוני בקרב ילדים גדל בשנים האחרונות וישראל ניצבת במקום הרביעי ביחס לשאר מדינות הארגון. הנתונים מצביעים על כ-40% מכלל האוכלוסייה, לעומת הממוצע במדינות אירופה שעומד על כ-20%. כלומר, בישראל יש פי שניים ילדים החשופים לעוני בהשוואה למדינות אירופה.

שיעור העוני בקרב מגזרים שונים באוכלוסיה בישראל

מעבר להערכה הכללית של שיעור הילדים המצויים בסכנת עוני בישראל, מדדי ה-OECD מפרטים גם את שיעור הסיכון לעוני במגזרים מסוימים באוכלוסייה:

  • משפחות חד הוריות – 44% מהילדים במשפחות חד הוריות בישראל נמצאים בסיכון לעוני, לעומת 35% במדינות אירופה.
  • משפחות מובטלות – מדד המתייחס למשקי בית ללא מפרנס, בהם ירד מספר הילדים בסיכון לעוני מ- 11.6% ל- 8.4%. מדובר בנתון נמוך יותר מהמצב באירופה שעומד על 9.3%, ומעיד כי מרבית הסובלים מעוני משתייכים דווקא למשפחות עובדות שמשכורתן אינה מספיקה על מנת לחצות את קו העוני.

oecdבעיית העוני של ילדי ישראל

נתוני ה-OECD רק מחזקים ומאשרים את החשש לגבי בעיית העוני בישראל, אותה אנו בפתחון לב בניהולו של ניסים ציוני מרגישים מדי יום. מעל ל-900 אלף ילדים מצויים בסיכון לעוני. מדובר בגידול של מאות אחוזים בשלושת העשורים האחרונים, כשמעל ל-65% מהילדים משתייכים למגזר הערבי. הפתרון לבעיה זו כרוך בשינוי סדרי עדיפויות, וביצירת תכנית לאומית לצמצום התופעה והפערים בחברה הישראלית, אותה מנסה לקדם מנכ"ל פתחון לב, ניסים ציוני, עם אנשי הארגון.

ניסים ציוני עומד בראש ארגון פתחון לב, שמסייע לאלפי משפחות מדי חודש באמצעות מרכזי הסיוע בראשון לציון ובכרמיאל. אחת המטרות של ניסים ציוני היא הנעת הממסד לטובת תכנית גדולה ורב שנתית למיגור העוני בישראל.

 
פורסם בקטגוריה נתוני העוני, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *