שנתיים לוועדת אלאלוף: "רק כחצי מההמלצות יושמו עד כה"

בדיקה של מכון טאוב חושפת כי שנתיים לאחר הגשת המלצות וועדת אלאלוף, רק כ-50% מסך ההמלצות יושמו בפועל. ניסים ציוני, מנכ"ל פתחון לב בתגובה: "ככה לא נלחמים בעוני".

פתחון לב חלוקת סלי מזון

פתחון לב – חלוקת סלי מזון לנזקקים

שנתיים לאחר גיבוש צעדים משמעותיים לטיפול בעוני, נראה כי עדיין לא קיימת מלחמה אפקטיבית בפערים הקיימים. מבין ההמלצות הרבות שעוד לא יושמו, הגדלת קצבת הבטחת הכנסה וחיזוק מערך הדיור הציבורי, נחשבות למשמעותיות ביותר מבין הסעיפים שגובשו.

על פי הבדיקה שביצעו פרופסור ג'וני גל והחוקרת שביט מדהלה בריק, רק כרבע מהתקציב שעליו המליצה וועדת אלאלוף, הוקצה ליישום ההמלצות בפועל, כמו גם חצי מהמסקנות בלבד.

קושי רב בצמצום העוני

המלצות רבות ניתנו במהלך וועדת אלאלוף לפני כשנתיים, עם זאת, גם ניסים ציוני יודע שללא מטה מרכזי למלחמה בעוני וללא תקצוב נוסף בלתי אפשרי יהיה להלחם כך בעוני. ההמלצות כללו של צעדים בנושאי הרווחה, התעסוקה והחינוך, וביניהם: חיזוק מערך העבודה הסוציאלית ברשויות המקומיות, העלאת קצבת הזקנה, הרחבת הקריטריונים לזכאות לסיוע בשכר דירה, הגדלת מענקי עבודה ועידוד תעסוקה בקרב חרדים וערבים.

עלויות ההמלצות בוועדה נאמדות בכ-7.4 מיליארד שקלים בשנה, כאשר נכון להיום, 1.9 מיליארד ש' בלבד מוקצים מדי שנה ליישום התכנית. בין ההמלצות שלא יושמו: הגדלת קצבת הבטחת הכנסה, הרחבת מענקי העבודה, חיזוק מערך ההכשרה המקצועית ורכישתן של דירות חדשות למערך הדיור הציבורי.

 

 

13

העדר גוף אחראי הפועל בתיאום עם כל הגורמים המעורבים, מקשה על יישום המלצות ועל ביצוע נכון ומדויק. "הסכומים שמוקצים למלחמה בעוני לא מתקרבים אפילו לאלו שסוכמו בוועדת אלאלוף, אם הממשלה לא תעלה הילוך, הפערים ילכו ויגדלו", כך מסכם ניסים ציוני את מסקנות מכון טאוב בנושא.

 
פורסם בקטגוריה נתוני העוני, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *